wtorek, 26 czerwca 2012

stopniowe obniżanie podatków wg. Donalda TuskaPo 5 latach rządów koalicji PO i PSL już wiadomo, że nigdy nie obrano drogi zarządzania finansami publicznymi, jaką zapowiadał premier w swoim expose w 2007 roku. Rządowe plany dotyczące zmian w ustawie o podatku od osób fizycznych zdają się tylko potwierdzać tę tezę.

Najwięcej zmian dotyczyć będzie ulgi prorodzinnej. Po wejściu w życie nowych przepisów prawo do ulgi na dzieci utracą ci, którzy mają jedno dziecko i ich dochody przekraczają 85 tys. zł rocznie. Wzrośnie natomiast ulga na posiadanie trójki lub większej liczby dzieci - na trzecie i każde kolejne dokładnie o połowę. Żadne zmiany nie dotkną tylko tych, którzy posiadają dwójkę dzieci.

Najpoważniejsze zyski dla budżetu przyniesie jednak planowana likwidacja ulgi internetowej. W opinii rządu nie ma obecnie konieczności utrzymywania takiej ulgi, jako że była ona wprowadzana w czasach, gdy ceny uzyskania dostępu do sieci były nieporównywalnie wyższe. Tymczasem właśnie ten ruch zapewni budżetowi aż 424 miliony złotych w skali roku. 

Ograniczona zostanie także możliwość 50 proc. kosztów uzyskania przychodów z tytułu działalności twórczej - ulga, z której najczęściej korzystają artyści, twórcy i dziennikarze. Według propozycji koszty te nie będą mogły przekroczyć połowy stawki podatkowej w pierwszym przedziale skali, czyli 42,5 tys. zł. W praktyce więc obejmować ona będzie tylko tych twórców, których dochody nie przekroczą 85 tys. zł rocznie. więcej: http://natemat.pl/20683,bedzie-mniej-ulg-a-wiecej-podatkow-rzad-szuka-pieniedzy-platforma-lamie-obietnice

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz